FIVB Men’s Volleyball World Championship 2018 match schedule and results

Monday, 17 Sep 2018
Lawrence Fernandez - Editor - @lancefernandez

The FIVB men’s volleyball world championships only happen once every 4 years and outside of the Olympics they offer fans the opportunity to watch the best men’s volleyball teams & players go head to head in quest for one of the sport’s most prestigious titles.

The 2018 volleyball world championships is being co-hosted in Italy and Bulgaria and kicks off on the 9th of September. The first time the event is hosted by two countries fans will witness 24 teams from Asia, Oceania, Africa, Europe & the Americas compete in over 100 matches.

Whether you support the defending champions, Poland; perennial challengers, the USA or plucky underdogs such as Cameroon or Australia we’ve got your favourite team’s match schedule below.

First round match schedule

First round fixtures by pool – all times are GMT (UTC+0)

Pool A – Italy, Belgium, Slovenia, Argentina advance

September 09 @ 17:30 – Italy v Japan (Italy wins 3-0: 25-20, 25-21, 25-23)
September 12 @ 15:00 – Dominican Republic v Slovenia (Slovenia wins 3-1: 22-25, 25-13, 25-13, 25-17)
September 12 @ 18:30 – Belgium v Argentina (Belgium wins 3-1: 25-19, 25-19, 22-25, 25-19)
September 13 @ 15:00 – Dominican Republic v Japan (Japan wins 3-0: 25-20, 25-16, 25-16)
September 13 @ 19:15 – Italy v Belgium (Italy wins 3-0: 25-20, 25-17, 25-16)
September 14 @ 15:00 – Japan v Slovenia (Slovenia wins 3-1: 25-20, 22-25, 25-20, 25-13)
September 14 @ 18:30 – Argentina v Dominican Republic (Argentina wins 3-0: 26-24, 25-15, 25-15)
September 15 @ 15:00 – Belgium v Slovenia (Slovenia wins 3-2: 22-25, 21-25, 25-19, 25-23, 15-13)
September 15 @ 19:15 – Italy v Argentina (Italy wins 3-1: 22-25, 25-15, 25-23, 28-26)
September 16 @ 15:00 – Japan v Belgium (Belgium wins 3-1: 14-25, 25-23, 25-14, 25-19)
September 16 @ 19:15 – Dominican Republic v Italy (Italy wins 3-0: 25-12, 25-18, 25-15)
September 17 @ 15:00 – Belgium v Dominican Republic (Belgium wins 3-0: 25-18, 25-13, 25-17)
September 17 @ 18:30 – Argentina v Slovenia (Argentina wins 3-2: 25-18, 22-25, 27-29. 25-17, 15-13)
September 18 @ 15:00 – Japan v Argentina (Japan wins 3-2: 26-24, 20-25, 30-32, 25-20, 15-13)
September 18 @ 19:15 – Italy v Slovenia (Italy wins 3-1: 23-25, 25-19, 25-13, 25-18)

Pool B – Brazil, France, Netherlands, Canada advance

September 12 @ 11:00 – France v China (France wins 3-0: 25-20, 25-21, 25-17)
September 12 @ 14:00 – Netherlands v Canada (Canada wins 3-0: 25-15, 25-23, 25-18)
September 12 @ 17:30 – Brazil v Egypt (Brazil wins 3-0: 25-17, 25-22, 25-20)
September 13 @ 14:00 – Egypt v Canada (Canada wins 3-0: 27-25, 30-28, 25-19)
September 13 @ 17:30 – Brazil v France (Brazil wins 3-2: 25-20, 25-20, 21-25, 23-25, 15-12)
September 14 @ 14:00 – China v Netherlands (Netherlands wins 3-1: 25-21, 25-13, 23-25, 25-13)
September 14 @ 17:30 – France v Egypt (France wins 3-0: 25-22, 25-23, 25-16)
September 15 @ 14:00 – Canada v China (Canada wins 3-1: 25-22, 25-19, 21-25, 25-23)
September 15 @ 17:30 – Netherlands v Brazil (Netherlands wins: 21-25, 25-20, 25-20, 25-21)
September 16 @ 14:00 – China v Egypt (Egypt wins 3-1: 28-26, 26-24, 17-25, 25-21)
September 16 @ 17:30 – Netherlands v France (Netherlands wins 3-2: 23-25, 19-25, 25-21, 25-23, 15-13)
September 17 @ 14:00 – Egypt v Netherlands (Netherlands wins 3-1: 25-18, 25-21, 23-25, 25-16)
September 17 @ 17:30 – Brazil v Canada (Brazil wins 3-1: 25-22, 19-25, 25-23, 25-18)
September 18 @ 14:00 – China v Brazil (Brazil wins 3-0: 25-21, 25-22, 25-17)
September 18 @ 17:30 – Canada v France (France wins 3-1: 25-22, 25-21, 22-25, 25-17)

Pool C – United States, Serbia, Russia, Australia advance

September 12 @ 12:00 – Cameroon v Tunisia (Cameroon wins 3-0: 25-20, 28-26, 25-21)
September 12 @ 15:00 – Australia v Russia (Russia wins 3-0: 25-21, 25-20, 25-16)
September 12 @ 18:30 – United States v Serbia (USA wins 3-2: 15-25, 25-14, 21-25, 25-20, 15-10)
September 13 @ 15:00 – Australia v United States (USA wins 3-2: 25-23, 25-20, 22-25, 23-25, 15-10)
September 13 @ 18:30 – Cameroon v Serbia (Serbia wins 3-0: 30-28, 25-16, 25-17)
September 14 @ 15:00 – Australia v Cameroon (Australia wins 3-1: 21-25, 25-17, 25-22, 25-20)
September 14 @ 18:30 – Russia v Tunisia (Russia wins 3-0: 25-19, 25-6, 25-19)
September 15 @ 15:00 – Serbia v Tunisia (Serbia wins 3-1: 20-25, 25-20, 25-21, 25-20)
September 15 @ 18:30 – United States v Russia (USA wins 3-1: 25-23, 20-25, 25-23, 25-20)
September 16 @ 15:00 – Cameroon v United States (USA wins 3-0: 25-18, 25-20, 25-14)
September 16 @ 18:30 – Serbia v Australia (Serbia wins 3-1: 25-20, 21-25, 25-17, 25-19)
September 17 @ 15:00 – Russia v Cameroon (Russia wins 3-0: 25-16, 30-28, 25-15)
September 17 @ 18:30 – Australia v Tunisia (Australia wins 3-1: 16-25, 25-17, 25-19, 25-16)
September 18 @ 15:00 – United States v Tunisia (USA wins 3-0: 25-12, 25-18, 25-13)
September 18 @ 18:30 – Serbia v Russia (Serbia wins 3-2: 25-21, 24-26, 25-17, 22-25, 15-12)

Pool D – Bulgaria, Finland, Poland, Iran advance

September 09 @ 17:30 – Bulgaria v Finland (Bulgaria wins 3-0: 25-21, 25-19, 25-22)
September 12 @ 14:00 – Iran v Puerto Rico (Iran wins 3-0: 25-19, 25-14, 25-18)
September 12 @ 17:30 – Cuba v Poland (Poland wins 3-1: 25-18, 25-19, 21-25, 25-14)
September 13 @ 14:00 – Puerto Rico v Poland (Poland wins 3-0: 25-14, 25-12, 25-15)
September 13 @ 17:30 – Iran v Bulgaria (Iran wins 3-1: 25-22, 25-20, 22-25, 25-19)
September 14 @ 14:00 – Finland v Cuba (Finland wins 3-1: 25-19, 25-19, 20-25, 25-16)
September 14 @ 17:30 – Bulgaria v Puerto Rico (Bulgaria wins 3-0: 25-16, 25-18, 25-21)
September 15 @ 14:00 – Cuba v Iran (Iran wins 3-1: 17-25, 25-18, 25-22, 25-19)
September 15 @ 17:30 – Poland v Finland (Poland wins 3-1: 25-20, 26-28, 25-16, 25-15)
September 16 @ 14:00 – Puerto Rico v Finland (Finland wins 3-2: 25-19, 25-23, 27-29, 21-25, 15-10)
September 16 @ 17:30 – Cuba v Bulgaria (Bulgaria wins 3-0: 25-22, 25-16, 25-18)
September 17 @ 14:00 – Cuba v Puerto Rico (Cuba wins 3-1: 25-15, 22-25, 25-21, 25-17)
September 17 @ 17:30 – Iran v Poland (Poland wins 25-21, 25-20, 25-22)
September 18 @ 14:00 – Finland v Iran (Iran wins 3-2: 25-19, 22-25, 23-25, 25-23, 15-12)
September 18 @ 17:30 – Bulgaria v Poland (Poland wins 3-1: 25-14, 23-25, 25-22, 25-23)

Second round match schedule

The top 4 teams from groups A – D will qualify for the second round and be put into groups E – H (more here on competition format). All times are GMT (UTC+0):

Pool E

September 21 @ 15:00 – Netherlands v Russia (Russia wins 3-0: 25-17, 25-16, 25-21)
September 21 @ 19:15 – Italy v Finland (Italy wins 3-0: 25-20, 25-18, 25-16)
September 22 @ 15:00 – Netherlands v Finland (Netherlands wins 3-1: 25-19, 23-25, 25-16, 25-13)
September 22 @ 18:30 – Russia v Italy (Russia wins 3-2: 19-25, 25-18, 25-21, 19-25, 15-11)
September 23 @ 15:00 – Russia v Finland (Russia wins 3-0: 25-17, 25-19, 25-22)
September 23 @ 18:30 – Italy v Netherlands (Italy wins 3-1: 16-25, 25-20, 27-25, 25-15)

Pool F

September 21 @ 15:00 – Brazil v Australia (Brazil wins 3-0: 25-21, 25-22, 25-15)
September 21 @ 18:30 – Belgium v Slovenia (Slovenia wins 3-0: 28-26, 28-26, 25-19)
September 22 @ 15:00 – Australia v Belgium (Belgium wins 3-0: 28-26, 28-26, 25-20)
September 22 @ 18:30 – Slovenia v Brazil (Brazil wins 3-0: 25-22, 25-21, 25-16)
September 23 @ 15:00 – Slovenia v Australia (Australia wins 3-2: 23-25, 25-20, 19-25, 25-22, 15-11)
September 23 @ 18:30 – Belgium v Brazil (Brazil wins 3-2: 22-25, 23-25, 25-19, 25-15, 15-12)

Pool G

September 21 @ 14:00 – United States v Canada (United States wins 3-1: 25-17, 25-14, 21-25, 25-17)
September 21 @ 17:40 – Bulgaria v Iran (Bulgaria wins 3-0: 25-19, 28-26, 26-24)
September 22 @ 14:00 – Iran v Canada (Canada wins 3-2: 25-20, 20-25, 25-15, 23-25, 15-12)
September 22 @ 17:40 – Bulgaria v United States (United States 3-0: 25-20, 25-20, 25-18)
September 23 @ 14:00 – United States v Iran (United States 3-0: 25-23, 26-24, 26-24)
September 23 @ 17:40 – Bulgaria v Canada (Canada wins 3-2: 25-19, 25-14, 21-25, 19-25, 15-10)

Pool H

September 21 @ 14:00 – Serbia v France (Serbia wins 3-2: 22-25, 26-24, 25-20, 18-25, 18-16)
September 21 @ 17:40 – Poland v Argentina (Argentina wins 3-2: 16-25, 25-19, 25-23, 23-25, 16-14)
September 22 @ 14:00 – Serbia v Argentina (Serbia wins 3-0: 25-18, 25-22, 25-22)
September 22 @ 17:40 – Poland v France (France wins 3-1: 25-15, 25-18, 23-25, 25-18)
September 23 @ 14:00 – France v Argentina (France wins 3-1: 25-16, 25-20, 26-28, 25-19)
September 23 @ 17:40 – Poland v Serbia (Poland wins 3-0: 25-17, 25-16, 25-14)

Third round match schedule – Italy, Brazil, United States, Poland, Russia, Serbia qualify

The winners of each pool E – H and the two best runners-up qualify for the third round and play in pools I and J. The groupings of the six teams mentioned above are subject to a draw. All times are GMT (UTC+0):

Pool I

September 26 @ 15:00 – TBC v TBC
September 27 @ 15:00 – TBC v TBC
September 28 @ 15:00 – TBC v TBC

Pool J

September 26 @ 18:30 – TBC v TBC
September 27 @ 18:30 – TBC v TBC
September 28 @ 18:30 – TBC v TBC

Final round match schedule

The top two teams from pool I and J qualify for the semi-finals. All times are GMT (UTC+0):

Semi-finals

September 29 @ 15:00 – TBC v TBC
September 29 @ 18:30 – TBC v TBC

Third place

September 30 @ 15:00 – TBC v TBC

Final

September 30 @ 18:30 – TBC v TBC